Acil enerji ihtiyacına mobil trafo önlemiGeri Dön

Türkiye Elektrik İletim AŞ'ye (TEİAŞ) bir kaç gün içinde teslim edilecek 4 set yüksek gerilim mobil transformatör merkeziyle acil enerji ihtiyaçlarına daha hızlı karşılık verilebilecek.
 
Transformatör merkezlerinin üretimini gerçekleştiren EKOSinerji Elektrik Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Akbaş, AA muhabirine, TEİAŞ'ın geçen yıl düzenlediği uluslararası ihaleyi kazandıklarını ve kabulün 2015 sonunda yapıldığını belirtti.
 
Yurt dışında üretilmesi halinde maliyeti 17 milyon avroyu bulabilecek bu merkezlerin Türkiye'de üretildiğini ve bunun ilk olduğunu dile getiren Akbaş, söz konusu 4 set mobil transformatör merkezinin 8,9 milyon avroya mal olduğunu söyledi. Akbaş, şöyle devam etti:
 
"Enerji sektöründe sabit merkezler kurabilmek için uzun süreçler gerekiyor. Ayrıca, göç dalgalarının da yaşanmasıyla enerji ihtiyacında hızlı artışlar meydana gelebiliyor. Bu tür trafolar yüksek gerilim hattının bulunduğu yerlere kurulup acil enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyor. Bir set yüksek gerilimli mobil transformatör merkezi büyük bir kasabayı rahatça besleyebilecek kapasitede bulunuyor. Bu 4 set yüksek gerilimli mobil transformatör merkezimizi önümüzdeki günlerden başlayarak TEİAŞ'a teslim edeceğiz."
 
"5 yıl içinde yeni bir ilk daha istiyoruz"
 
Söz konusu mobil transformatör merkezlerinde orta gerilim kısımlarının tamamen kendi ürünleri olduğunu ve TÜBİTAK'tan aldıkları destekle ürettiklerini aktaran Akbaş, daha yüksek gerilim seviyelerinde imalat yapabilmek için Güney Kore'li LSIS firmasıyla işbirliği anlaşması yaptıklarını anlattı.
 
Yüksek gerilim ekipmanını yurt dışından elde ederek katma değeri yüksek ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Akbaş, "LSIS ile yaptığımız işbirliği sonucu 4 faz halinde üretim yapacağız ve şu anda hep yurt dışından ithal edilen yüksek gerilim gaz izoleli merkezlerinin imalatına 5 yıl içerisinde geçmeyi hedefliyoruz. Bunu başarabilirsek Türkiye'de ilk defa bu ürünün imalatı yapılmış olacak" diye konuştu.
 
Akbaş, büyüme planları dahilinde, Gebze'deki fabrikalarını taşıdıkları Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni tesislerini bu ay sonunda açmayı planladıklarını da söyledi. Firma olarak Afrika'nın kuzey, orta ve batısında çok aktif olduklarını ifade eden Akbaş, Cezayir ve Fas'ta ise ürünlerinin lisans altında üretildiğini ve bu bölgelere geniş çaplı ihracat gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

 

Orijinal Haberin Linki: trtavaz.com.tr